Pěšky do školy 2020

Letos se naše škola již podruhé zúčastnila akce s názvem Pěšky do školy, podruhé u nás také právě probíhá distanční výuka. Umístí se podruhé některá třída na stupních vítězů? Uvidíme, nechme se překvapit.

Akce probíhala pod záštitou organizace Pěšky městem a naše základní škola se
od 21. do 25. září připojila k dalším téměř 60 školám v republice. Cílem této akce je omezit automobilovou dopravu v okolí školy, a udělat tak školu bezpečnějším místem. A nejen to, méně aut znamená menší zátěž pro životní prostředí a děti mají také více pohybu. Kromě vlastních nohou mohou žáci rovněž používat jiné dopravní prostředky, jako například koloběžky, penny boardy a především městskou hromadnou dopravu.

Ráda bych se s Vámi podělila o postřehy dětí z této akce. Součástí soutěže je totiž i pravidelné zapisování dojmů z cest do deníčku a zaznamenávání způsobu dopravy vybarvením příslušného políčka v plakátu. Člověk někdy až žasne, jaké detaily jsou děti schopné vnímat, leckdy by mohly posloužit jako kronika, hlavně co se počasí týče – v pondělí se totiž několik žáků shodlo na tom, že jim byla zima, v pátek pro změnu viděli duhu. Výčet zvířat by pomalu vydal na zoologickou zahradu, neboť děti potkávaly kočky, psy, kozy, ovce, králíky, klokany, srnky, veverky a v jednom případě údajně také medvěda (raději si to u dotyčné ještě ověřím :)). Z deníčků se člověk dozví rovněž spoustu zajímavostí – že má žák nové zrcátko u kola, že potkal na cestě divnou paní, nebo také to, že ho otec zapomněl vzbudit. Jiné děti si zase všímají více svých pocitů a nálad, takže si cestou do školy někdo málem rozbil hlavu, upadl v autobusu a pár žáků si stěžovalo na bolest nohou z pěší chůze.

Přesto přese všechno děti vnímaly akci pozitivně, bavila je a po cestě konaly dobré skutky (své o tom ví asi řidička autobusu, která dostala od dětí snídani). A to nejdůležitější na závěr – až bude jedna žačka velká, bude chtít chodit sama a pěšky!

Petra Bašniarová, garant akce

Sdílet