Potřebujete pomoc?

Už více než rok omezuje životy nás všech pandemie. Školy byly od března roku 2020 několikrát zavřené a děti strávily na distanční výuce už mnoho měsíců. Rodiče tak ke všem svým rolím museli ve spoustě případů přibrat i roli učitele. Když k tomu přičteme omezení volného pohybu, v některých případech třeba i finanční problémy, nebo třeba i „ponorkovou nemoc“, není divu, že někdo může být v tuto dobu na pokraji svých fyzických i psychických sil.

V tomto článku najdete přehled pomoci, kterou nabízí naše škola, ale i pomoci odborných organizací, o jejichž nabídce jsme se dozvěděli, a chceme Vám ji zprostředkovat. Článek budeme průběžně doplňovat, datum aktualizace najdete na konci článku, kam postupně budeme dopisovat i nové kontakty…

Pomoc s vybavením

Škola díky finanční podpoře od státu získala prostředky na zakoupení notebooků, které nabízíme našim žákům k zapůjčení. V současné době jich je půjčeno více než třicet, ale stále ještě několik notebooků k zapůjčení máme.

Pro optimální průběh distanční výuky je vhodné mít i vizuální kontakt, proto jsme pořídili i několik webkamer, které také žákům můžeme zapůjčit.

Pomoci můžeme i se zajištěním internetového připojení. Naše možnosti se neustále mění v závislosti na nabídce našich partnerů, takže přesněji specifikovat nemůžeme, ale v případě zájmu se strany rodičů našich žáků zjistíme aktuální situaci…

V případě zájmu o zajištění pomoci s vybavením kontaktujte prosím paní zástupkyni Zímovou (zimova@zslipence.cz).

Pomoc s výukou

Jsme si vědomi toho, že některým dětem dělá distanční výuka veliké problémy. Všichni žáci mají možnost požádat svého vyučujícího o jednorázovou konzultaci v případě, že např. nepochopili výklad během on-line hodiny. Žákům 9. ročníku vyučující nabízí konzultace z českého jazyka a matematiky za účelem přípravy na přijímací zkoušky, a to jak v prostředí virtuálním, tak i ve škole. V případě zájmu kontaktují žáci konkrétního vyučujícího prostřednictvím mailu nebo Edookitu.

Nabízíme také pravidelné doučování. Vedou je naši pedagogové, kteří díky svým aprobacím nejsou zcela vytíženi on-line hodinami, nebo externí dobrovolníci z řad studentů vysokých škol. V případě zájmu o doučování kontaktujte paní zástupkyni Zímovou (zimova@zslipence.cz).

Pravidelnou pomoc zprostředkovávají také asistenti pedagoga. Jsou přítomni na všech hodinách „své“ třídy a podle dohody s paní učitelkou pracují s některými dětmi dle jejich individuálních potřeba několikrát týdně i nad rámec on-line rozvrhu.

Pomoc psychologická

I přes veškeré úsilí všech stran se může stát, že dítě nebo i dospělý neví kudy kam. Za normálních okolností by se vše srovnalo díky koníčkům, cestování, nebo setkávání s kamarády nebo přáteli. Po roce, kdy jsme uzavřeni doma, si všichni se svými problémy možná neumíme poradit, a pak je ten správný čas vyhledat pomoc odborníka. Nabízíme žákům i jejich rodičům pomoc našeho školního psychologa. Někdy bude stačit jen si o všech svých starostech nebo obavách popovídat, a všechno bude zase v pořádku. Anebo je problém závažnější, a setkání (ať už virtuální nebo osobní) se rozhodnete zopakovat, případně se můžete dohodnout na dalších možných variantách řešení Vašeho problému. V případě zájmu o tuto službu můžete kontaktovat naši školní psycholožku Lindu Kolenatou (psycholog@zslipence.cz).

Další pomoc, o které víme …

V této kapitole najdete tipy na organizace, které se zaměřují na pomoc rodinám v souvislosti se současnou koronakrizí. Řada z nich je i v mapě na stránkách Nadace rozvoje občanské společnosti, některé ale v této mapě chybí… 

Pexeso

Zbraslavská organizace, která se zaměřuje nejen na volnočasové aktivity dětí, ale také na pomoc dětem i rodinám v těžké životní situaci. Více informací na webových stránkách www.pexeso.org. Konkrétně se můžete obrátit na: 

Linka Bezpečí

Posláním Linky bezpečí je poskytovat kvalitní a snadno dostupnou pomoc dětem, studentům a všem, kteří jednají v jejich zájmu. Linka bezpečí pomáhá s řešením náročných životních situací i každodenních starostí a problémů. Poskytuje krizovou intervenci a poradenství prostřednictvím telefonu, chatu a emailu. Více informací na webových stránkách www.linkabezpeci.cz.

Modré dveře

Terapeutické centrum se sídlem v Hostivaři nabízí pomoc rodičům, dětem i dalším členům domácnosti v situacích, pro které jsou jejich zdroje pro zvládání zátěže nedostačující.  Fungují v pracovních dnech od 8 do 15 hodin na adrese K Horkám 23, a to i bez objednání. O pomoc můžete požádat na tel. čísle 725 515 934. Služba je zdarma a anonymní. V případě, že je potřeba pomoc, ale ten, kdo ji potřebuje, se do Hostivaře nemůže dostat, nabízejí i terénní krizovou intervenci po celé Praze. Jejich pobočky najdete také na výše uvedené mapě. Více informací na webových stránkách www.modredvere.cz.

 Prev-Centrum

Společnost, která je známá svou péčí o závislé nabízí službu vzdálené podpory a konzultace a podporu dětem, rodičům i pedagogům. Dle informací, které jsme dostali, je služba je zdarma. 

Více informací na webových stránkách www.prevcentrum.cz.

 Edufix

Společnost Edufix nabízí až do 31. 3. žákům, kteří se připravují na přijímací řízení na střední školy své testy zdarma. Kurzy jsou dostupné na stránkách společnosti, kde je potřeba provést registraci a uplatnit 100% slevu pomocí hesla KURZYNAZKOUSKU.

Více informací na webových stránkách www.edufix.cz.

 

Jitka Krůtová, ředitelka školy

(aktualizováno 26. 3. 2021)

Sdílet