Noc s Andersenem jsme si užili

S několikadenním zpožděním přinášíme krátkou zprávu o akci, na kterou se vždycky děti z 1.-4. třídy moc těší. Noc s Andersenem je prostě prima. Kdy jindy se dětem poštěstí přespat ve škole? A ještě k tomu je pro ně připravena spousta zábavy…

V pátek 29. března v podvečer jsme se tedy opět po roce sešli ve škole, abychom si připomněli slavného spisovatele Hanse Christiana Andersena, na jehož počest se tato akce pořádá. Kromě toho, že si připomeneme výročí narození dánského spisovatele, se snažíme vést naše žáky ke čtení a psaní. V této úloze nám pomáhají s motivací hosté. V roce 2014 to byl herec dětských rolí, hlavní hrdina filmu Páni kluci – Michael Dymek. V roce 2015 k nám zavítala princezna Jasněnka z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci – Michaela Kuklová. V roce 2016 dětem kousek pohádky přečetla Heidi Janků a pak si společně s ní mohly zazpívat její chytlavé písničky. V roce 2017 jsme chtěli pozvat Milana Peroutku, který v té době úspěšně vystupoval v soutěži Tvoje tvář má známý hlas, ale v den naší akce měl koncert se svou skupinou Perutě, a tak jsme pozvali jeho maminku, autorku řady knížek o Aničce – Ivanu Peroutkovou. Když jsme vymýšleli, koho pozveme na Noc s Andersenem letos, věděli jsme, že musíme hledat mezi muži. Děti si totiž všimly a bezelstně nás upozornily, že mezi hosty mají ženy převahu :) Vloni byl překvapením náš kolega Petr Mutina, kterému v roce 2017 vyšla jeho první knížka. A kdo byl hostem letos?

Pojďme popořádku… I letos jsme se sešli ve škole kolem šesté hodiny a začali jsme večeří. Byla jako obvykle pizza a pak… jsme si užili „bojovku“. Náš host měl totiž ještě jiné povinnosti a nestihl by dorazit do školy na sedmou hodinu, a tak jsme program oproti minulým rokům prohodili. Soutěže a úkoly pro děti připravují každý rok kolegyně Ullspergerová a Pudivítrová, ale průvodci jednotlivými úlohami pak jsou už jen samotní starší spolužáci – letos ze sedmého a osmého ročníku. Jako každý rok tedy třídní kolektivy cestovaly po škole a plnily různé úkoly. Tento ročník byl zaměřený na staré řecké báje a pověsti. Děti za splnění úkolu na stanovišti získaly perly (korálky), které jim pak Hádés, bůh podsvětí, vyměnil za mapu vedoucí ke sladkému pokladu. Našli ho všichni. A stejně jako v minulých letech byl program prostě úžasný. No schválně, zeptejte se dětí… :)

Když už měla každá třída svůj poklad, byl čas na besedu s hostem. Snažili jsme se pozvat osobnost zajímavou a zároveň dětem známou. Jednali jsme s různými osobnostmi, ale některé byly pro děti neznámé, jiné chtěly za vystoupení třeba i deset tisíc, … a tak jsme k nám do školy po pěti letech znovu pozvali Michaela Dymka, který ztvárnil roli rošťáka Tomáše ve filmu Páni kluci. Pozvání přijal rád, žádné peníze nechtěl. Stejně jako všichni předchozí hosté…

Na začátku jsme si pustili krátkou ukázku z filmu Páni kluci. Refrén chytlavé písničky Nestůj a pojď si spolu s Václavem Neckářem zpívala i většina dětí. Po ukázce nám Michael přečetl úryvek z knížky Dobrodružství Toma Sawyera, podle které byl film natočený. Vybral si ukázku o tom, jak hlavní hrdina natírá plot. Pak jsme si pustili odpovídající úryvek z filmu a děti hledaly rozdíly, v čem se filmová verze liší od té literární. Odhalily jich spoustu, ale na všetečnou otázku Michaela dokázal odpovědět jen Matyáš. Jako odměnu si odnesl DVD s tímto filmem a podpisem hlavního hrdiny. Pak děti pokládaly Michaelovi spoustu otázek a on ochotně odpovídal a vyprávěl příhody z natáčení… Při jeho povídání se děti po bojové hře pěkně pobavily ale i uklidnily a některým se dokonce už začaly zavírat oči. Ještě pár podpisů, pak vyčistit zuby a šup na kutě… Škola pomalu utichala a poslední hlasy zmlkly ve spacácích někdy po půlnoci, aby už kolem páté hodiny některá ranní ptáčata vyhlížela ze svého spacáku další vyspinkané :)

Nasát atmosféru můžete ještě i z přiložených fotografií.

Jitka Krůtová, ředitelka školy
 

Sdílet