Koupíte si obrázek nebo se zapojíte do aukce?

Je běžné, že chodby základních škol zdobí výtvarné práce jejích žáků. Obvykle jsou obyčejnými špendlíky napíchané na nástěnkách, kde pár dnů či týdnů visí a pak je paní učitelky sundají, aby udělaly místo pro nové práce. Bylo nám líto, aby ty nejpovedenější výtvory takhle brzy zmizely, a proto se snažíme ty nejpovedenější výtvarné práce našich žáků trošku „zakonzervovat“, abychom se jimi mohli těšit déle…

Obrázky s paspartou
Nástěnky s výkresy proto na chodbách lipenecké školy neuvidíte. Nástěnky s výkresy žáků totiž zdobí interiér jednotlivých tříd, zatímco na chodbách máme obrázky žáků upravené… Nejzdařilejší výkresy našich žáků už řadu let na konci roku vybíráme a necháváme je zapaspartovat. I obyčejná „malůvka“, která by na nástěnce mezi ostatními zanikla, je profesionální paspartou povýšena na malé umělecké dílo. A takovýchto malých uměleckých děl máme na chodbách naší školy spoustu a každý rok přibývají. A tak jako doma máte spoustu obrázků na zdech celá léta a nedovedete si představit, že byste je vyměnili, tak i my máme řadu kousků, na které nás neomrzí se dívat ani po letech. Ale protože pod vedením našich kolegyň vznikají stále nové a nové krásné práce, které stojí za „zvěčnění“, rozhodli jsme se výzdobu chodeb trošku zaktualizovat. Doma občas možná někteří z nás také dělají výměnu. Když se některé obrazy okoukají, schovají se do sklepa nebo na půdu a vymění se za ty, na které se tam pár let „prášilo“. A za pár let se výměna udělá znovu… Ale nám by asi bylo líto obrázky, které školní chodby zdobily v minulých letech, odložit někam do sklepa, kde by navlhly, a na půdu nemůžeme, protože ji nemáme :) Rozhodli jsme se tedy „poslat je do světa“ a třeba tím udělat radost ostatním…

Uspořádáme prodejní výstavu spojenou s aukcí. Věříme, že obrázky mohou udělat radost i někomu jinému než nám. Možná si je koupí sám jejich autor, který už není žákem naší školy a studuje na střední nebo vysoké škole, nebo možná už i pracuje. Třeba to budou rodiče, kteří si na památku koupí obrázek svého dítěte. Možná si obrázek koupí i někdo cizí, protože se mu bude hodit do interiéru jeho bytu nebo kanceláře. Ano, i takové práce, které bychom si rádi pověsili ve svém bytě, mezi nimi jsou. Na tom jsme se shodli s mnoha kolegy… A třeba si výtvarnou práci koupí někdo jen proto, aby udělal dobrý skutek, a to hned dvakrát – poprvé tím udělá radost autorovi, že je jeho obrázek žádaný, a ve druhém případě tím prospěje škole. Finanční prostředky takto získané totiž budou investovány do rozvoje lipenecké školy. Nevíme ještě, jestli za ně pořídíme výtvarné pomůcky pro další umělecká díla, nebo nové učební pomůcky do ostatních předmětů, nebo je přidáme na hromádku, kterou si chystáme na úpravu povrchu kolem nové budovaného pavilonu či na pořízení klimatizace do tříd, ve kterých se několik měsíců v roce dostávají teploty nad třicet stupňů… Ať už budou peníze investovány do čehokoliv, ve výsledku se to opět vrátí všem dětem.

Výstava prací
Výstava prací bude probíhat ve dvou fázích. Ta první začíná právě teď – všechny obrázky určené k prodeji jsme vyfotili a přikládáme je k článku, abyste si je mohli prohlédnout doma a v klidu. Jsou mezi nimi ty, které na chodbách visely v minulých letech, ale i práce, které vznikly v loňském školním roce a zapaspartované jsme je přivezli teprve před pár dny. U většiny obrázků je napsáno jméno autora a rok, případně ročník, který autor navštěvoval, když obrázek vznikal.

Druhá část výstavy proběhne u příležitosti oslav 150. výročí založení naší školy, tedy v sobotu 20. října od 13:00 hod. Výstavní síní se pro tento účel stane víceúčelová sportovní hala, kde budou všechny tyto obrázky vystaveny, abyste si je mohli prohlédnout na vlastní oči. Přibližně tři desítky obrázků jsou určeny k přímému prodeji, několik jich bude draženo v „přímém přenosu“ v rámci programu v tělocvičně.

Benefiční prodej obrázků
A jak bude probíhat samotný prodej? Koupit si v tělocvičně obrázek budou moci zájemci v době od 13 do 14 hodin, platit se bude hotově na místě. Obrázek bude k vyzvednutí na konci výstavy, případně kdykoliv v následujících dnech (pro případ, že by jej návštěvník neměl kam odložit po dobu výstavy). V průběhu programu budou dvě krátké přestávky, které budou vyplněny dražbou vybraných obrázků. Obrázky určené k dražbě získá ten, kdo nabídne nejvyšší částku. Obrázky k dražení jsou cenné v tom, že je kreslily, malovaly a vyráběly děti, které už nejsou žáky naší školy. A jestli to funguje stejně jako s vínem, pak čím jsou starší, tím jsou lepší :) Jen jeden obrázek mezi draženými je od současné žákyně. V tomto případě bychom obrázek mohli zhodnotit autogramem autorky :) Jsme zvědavi, jestli se mezi návštěvníky najdou tací, kteří ocení kvalitu dětské práce a posunou cenu obrázku nad vyvolávací cenu. Kromě toho, že se průběhem aukce pobaví, udělají radost autorovi a také škole.

Jitka Krůtová, ředitelka školy

Sdílet