Oslavili jsme svátek učitelů

Ve čtvrtek 28. března slavili učitelé svůj svátek, čímž jsme si připomněli narození Jana Amose Komenského. Proto jsme dali dárek nejen sobě, ale i dětem, když jsme jim nabídli, že si mohou roli učitele vyzkoušet na vlastní kůži. Žáci 2. stupně mohli jít učit na 1. stupeň a žáci z 1.-5. třídy si učení mohli vyzkoušet ve svých třídách.

Za obě zúčastněné strany své postřehy popsaly třída 2. B a 4. AB.

Středa 28. března byla jiná než všechny ostatní. Ve 2. B nevyučovala paní učitelka, ale žáci ze 2. B a 6. B. První vyučovací hodinu si vzaly na starost děti ze 2. B. Děti si samy vedly masáže, poté vyučovaly a nezapomněly zapojit i paní učitelku :). Ostatní vyplňovali pracovní listy a psali diktát.
Na další hodinu dorazily 2 dívky ze 6. B. Hodinu měly pro děti pěkně připravenou. Děti celou hodinu počítaly a ani jim nevadilo, že mezitím zazvonilo. Hodina byla pestrá a děti se naučily indické násobení.
Poslední dvě hodiny v tělocvičně vedli rovněž žáci ze 6. B (chlapec a dívka). Děti se rozcvičily, zahrály si hry, připravily si překážkovou dráhu a v poslední části hodiny trénovaly na Skokana roku.
Další den jsem ještě umožnila vyzkoušet si „být učitelem“ dětem, na které se ve čtvrtek nedostalo. Děti se úkolu výborně zhostily, spoustu toho stihly a reakce spolužáků byly jen pozitivní. Myslím, že jsme si to všichni užili. Přiznám se, že i pro mne to byla příjemná změna. Vrátila jsem se do školní lavice, poslouchala a plnila úkoly. Bylo to moc prima :)

A jak děti reagovaly?
Výborné, okouzlující. Kristýna
Bylo to dobrý. Klára
Moc se mi to líbilo. David
Líbilo se mi, že jsem mohl vyvolávat a líbilo se mi, že jsem si zkusil dát D.Ú. Kevin
Líbilo se mi to, snad to bude zase. Kryštof
Bylo to super. Nela
Bylo to super. Johana
Bylo to super být učitelem. Filip
Hezký. Matouš
Masáže byly moc hezký. Pozdrav byl moc dobrý. Matyáš
Bylo to super. Chtěla bych si to vyzkoušet ještě jednou. Eliška
Bylo to supér! Veronika
Bylo to super! Anna
Je to super!!! Bylo to dobrý!!! David
Bylo to dobrý. A byl jsem rád, že mi Kevin pomáhal. Adam
Bylo to dobrý. Bavilo mě to. Ema

Petra Illichová, třídní učitelka 2. B

4. AB: ANITŠEČ a AKITAM (naruby)
Bylo tolik zájemců z řad žáků naší třídy, že bychom potřebovali ještě více hodin naruby, aby se na všechny dostalo. Třeba v češtině Pírko se Samem nabídli spolužákům řadu krabičkových doplňovaček s právě probíraným učivem o vzorech podstatných jmen. Sofie s Tondou vyhlásili soutěž dvojic v hledání a určování slovních druhů. A tohle byla místo honička! Míček předčítala diktát a pak jej celé třídě s malými kolegyněmi opravovala. V matice si děti sobě vymyslely tolik úloh na počítání, že s nimi pokryly téměř celý koberec a ani tak to nestačilo a když došly zásoby, pod pery se rodily další. Áčko ve spojené hodině s béčkem tak řešilo jednu výzvu za druhou, ty vlastní se autorům vracely jako bumerang, aby je zhodnotili a ty ostatní sami řešili a nechali si je opravit od dětí. A my učitelé? Jsme jen žasli, kolik toho děti stihnou, když jim do toho nemluvíme a stáli jsme frontu na kafe ve třetí třídě v improvizované kavárně u Šimona…
V béčku opakovali časování sloves dva „učitelé“ ze 7. A, kteří si pro děti připravili pracovní listy.

Petr Mutina, učitel 4. tříd

Sdílet