Oslavovali jsme Den Země

Jak byste oslavili svátek naší Země? My rozhodně výletem do přírody. To, co však dnes považujeme za samozřejmost, například zpěv ptáků v lese nebo dostatek pitné vody, může být brzy minulostí. Právě proto jsme v rámci světového Dne Země, který připadá na 22. duben, zaměřili naši pozornost na způsoby, jak naší planetě trochu ulevit a neplýtvat vším, co nám přijde pod ruku.

Pro naše žáky jsme 6. května uspořádali projektový den s bohatým programem rozděleným do několika bloků. V jednom z nich se žáci přesunuli do nejbližšího okolí školy uklízet poházené odpadky. Možná nebude překvapením, že se našly obaly od sušenek nebo pomeranče ze školní jídelny… Během tohoto bloku si také třídní učitelé ve svých třídách pouštěli s dětmi dokumenty se zaměřením na ochranu přírody.

Na další blok se žáci přemístili do tělocvičny, kde čekali vyučující na 5 stanovištích. Žáci se zde dozvěděli, jak správně třídit odpad, co se s ním dále děje nebo za jak dlouho se v přírodě rozloží. Zjistili i to, co se stane, když si budeme neustále kupovat nové mobily, výrobky s palmovým olejem nebo kolik pitné vody spotřebujeme při běžných denních činnostech.

Samostatný blok pak představovaly naše samotné žákyně z 6. a 8. tříd. Nela, Mája a Charlene z 6.B si připravily krásnou prezentaci o spotřebě plastů a jejich dopadu na zvířata a životní prostředí. Nutno podotknout, že tento nápad vznikl na základě jejich vlastní iniciativy.
Velký dík patří také Máře z 8. ročníku, která nám všem za pomoci Štěpánky ukázala, jaké alternativní výrobky se dají použít namísto těch jednorázových, což má pozitivní dopad jak na životní prostředí, tak na naši peněženku. V prezentaci o tzv. Zero waste životním stylu zaznělo i to, kam se vydat na nákup potravin bez zbytečných obalů.

O plýtvání potravin a o tom, co se třeba zbytečně vyhazuje jen proto, že to nevyhovuje běžným standardům jako jsou například rozměry a barva některých plodin, nám ve škole přednášel pan David Hájek ze společnosti Zachraň jídlo. Zeptejte se dětí, jestli si pamatují, co je paběrkování a můžete klidně na takovou akci i vyrazit :)

Pevně věříme, že alespoň něco málo z toho, co se děti dozvěděly, budou samy dodržovat a hlavně že tyto informace budou šířit dál. Naše planeta je náš domov.

Během projektového dne jsme nasáli spoustu pozitivní energie, které nás povzbudila v aktivitách pokračovat. Ve středu 15.5. 2019 budete mít možnost vidět naše žákyně a jejich prezentace naživo v rámci Knihárny. Zároveň proběhne i bazárek oblečení. Podle statistik je 80 % našeho šatníku nevyužitá. Je škoda, když nám většina oblečení leží jen tak ve skříni, přitom by mohla někomu udělat radost a ulevit tak textilnímu průmyslu. Pokud se chcete bazaru účastnit jako prodejci, prosím ozvěte se na email: swiacka@zslipence.cz, abychom dokázali předem zajistit odpovídající počet míst.

Petra Voráčková, Eliška Swiacká, organizátorky programu

Sdílet