Čtvrťáci vyráběli ptačí krmítka

Taky máte rádi sníh v zimě? Věřím, že většina z nás ano a nejinak tomu bude nejspíš i u našich čtvrťáků. Najdou se samozřejmě i tací, kteří sníh příliš nemusí a těší se na léto.
Podobně to mají i ptáci v přírodě, vždyť všem dobře známé vlaštovky nebo čápi už na konci léta odlétají do teplých krajin, aby se chladným měsícům v roce vyhnuli. Ti opeřenci, co tu zůstanou, jsou na zimu i na větší nedostatek potravy zvyklí. Problém však nastává, pokud napadne vyšší sněhová pokrývka, která znemožňuje drobným pěvcům vyhledávat semena na zemi. Nebo pokud vrstva ledu překryje větve stromů, díky níž nenajdou hmyzožraví ptáci svou potravu.

Nám však se čtvrťáky není osud zvířat lhostejný, a tak jsme se rozhodli, že v tomto mrazivém počasí ptáčkům pomůžeme a vytvoříme jim vlastnoruční krmítka. Náklady na výrobu jsou nízké, pomůcky snadno dostupné a fantazii se meze nekladou! Vystačili jsme si například s obaly od PET lahví a plechovek, prázdnými květináči, skořápkami od kokosu nebo ruličkami od toaletního papíru. Jako krmení lze použít nejrůznější semínka (my použili hlavně proso a slunečnici), vločky, rozinky, sušené ovoce či bobule. Hmyzožravým ptáčkům udělá radost, pokud se toto všechno zalije tukem a nechá ztuhnout (my měli k dispozici hovězí lůj). K tomu nůžky, provázek a šikovné ruce.
O tom, zda se nám to povedlo, se můžete přesvědčit sami ve fotogalerii :-). Pak už jen stačí krmítko pověsit na bezpečné vyvýšené místo a trpělivě čekat, až si první hladovci přiletí pro vzácné dobroty, které je potřeba pravidelně doplňovat.

A my se s paní učitelkou Swiackou nemůžeme dočkat, až nám budou čtvrťáci popisovat, kteří ptačí návštěvníci na jejich krmítka zavítali…

Petra Voráčková, učitelka přírodovědy

Sdílet