Čtyři vejce, máslo, Hera

Pět deka, deset deka, dvacet deka, třicet deka,
kilo mouky, kilo cukru, jeden ořech, trouba čeká,
všechno máme, co kdo chcete,
třída kvete, jen si račte říct.

Čtyři vejce, máslo, Hera, pár receptů, třída celá,
navážíme, nasypeme, uhněteme, to je mela,
prosím pěkně, mohu nechat o jedenáct plechů víc?

Pojďte všichni dovnitř, pozvěte si všechny známé,
my vám dobrou radu dáme, neboť právě školu máme,
cukroví si naděláme, co kdo chcete, tak to máme,
co nemáme, to nedáme, všechno známe, všechno víme,
upečeme, posloužíme.

Už nám hrabe z Vánoc? Ba, ne! To jen čtvrťáci v předposlední školní den letošního kalendářního roku srazili lavice, vyhrnuli rukávy, přinesli přiměřeně úplně všeho potřebného k pečení cukroví, přizvali rodiče, poprosili naše paní kuchařky o horkovzdušnou spolupráci a proměnili třídu v pekárnu. Mouka, cukr a máslo šly na dračku, recepty si děti hledaly on line na webu, kuchyňské váhy posloužily dobře matematice (takové převody jednotek z kila na deka nebo gram už nám žádné problémy dělat nebudou), hnětlo se, válelo se, tancovalo se, radovalo se, když pan učitel Vayhel přinesl piano, přišel čas i na koledy, které krátily chvíle, kdy se v kuchyni pustily do práce rozžhavené trouby. Nakonec všechno ještě nazdobit a ochutnat a uklidit a nezapomenout na slib, že přineseme vzorek vlastnoručně připraveného cukroví dětem v dětském domově, takže po vyučování se na Zbraslav s výslužkou vypravili naši malí tři králové – Honzík, Páťa a Míra. Jéé, čtvrťáci dnes rozdávali vůni, veselí a pohlazení duše každému, kdo se blízko jejich třídy objevil. A ještě si všichni pochutnali.

Článek a rýmy uhnětl Petr Mutina, inspirován písní Michala Tučného Prodavač 
 

 
 
 

Sdílet