Proč měli každou ponožku jinou?

Ve čtvrtek 21. března měla spousta dětí i dospělých u nás ve škole na každé noze jinou ponožku. Ptáte se proč? Paní učitelky z třetích tříd se se svými dětmi rozhodly zapojit do akce zvané Ponožkový den. O svém záměru řekly na středeční odpolední poradě i svým kolegyním a kolegům. Informaci o jejich záměru jsme ještě v podvečer zveřejnili na školním facebooku. Ve čtvrtek tedy různé ponožky měli nejen třeťáci a jejich paní učitelky, ale i někteří pedagogové, a také ty děti z ostatních tříd, které informaci z FB zachytily.

A co o akci píší kolegyně, které ji u nás ve škole připomněly?

Ve čtvrtek 21. 3. 2019 třída 3. A a 3. B podpořila celosvětovou akci na podporu lidí s Downovým syndromem. Světový den Downova syndromu je už od roku 2011 oficiálně vyhlášen Organizací spojených národů. Této akci se také přezdívá Ponožkový den a její princip spočívá v tom, že si v tento den (21. 3.) oblékneme každou ponožku jinou, čímž symbolicky vyjádříme podporu lidem, kteří jsou postiženi Downovým syndromem. Odůvodnění je symbolické, Downův syndrom je způsoben trizonií, což je ztrojení dvacátého prvního chromozomu. Odtud pochází číslice 21 a 3. Oblečené ponožky totiž připomínají písmeno X, když dáte nohy patami k sobě, a když máte každou ponožku jinou, poukazuje na poruchu chromozomu X. V rámci Ponožkového dne jsme pro děti připravili speciální program, který sloužil jako osvěta a seznámení dětí s lidmi s různým druhem postižení. Děti zhlédly pořad o lidech s Downovým syndromem a následná diskuze nakonec končila slovy „Vždyť oni jsou úplně stejní“.

Lenka Řezníčková a Martina Adamová, třídní učitelky 3. tříd

Sdílet