Naši nejstarší vyjeli do Rakouska

Do Rakouska jsme se vydali ve čtvrtek velmi brzo ráno od lipenecké školy. Cesta nám svižně utekla a po poledni jsme si již prohlíželi Salcburk a jeho pamětihodnosti. Od průvodce se děti dozvěděly základní informace o zámku Mirabell a jeho zahradě, o pevnosti Hohensalcburk, o Rezidenci knížecích arcibiskupů, o salcburském Dómu, o Novém rezidenčním paláci, o kašně před Rezidencí. V Obilní uličce děti nakoupily dárky pro své blízké a měly možnost si vyfotit i Mozartův rodný dům.
Při cestě do lázeňského města Bad Ischl, které patří do oblasti tzv. Solné komory, nás, stejně jako celý čtvrteční den, provázelo krásné slunečné počasí, které umocňovalo pohled na předhůří Alp. V Bad Ischlu jsme se ubytovali a vydali se na krátkou procházku napříč městem. Průvodce nás upozornil na letní sídlo Franze Josefa I. a jeho manželky císařovny Sissi, dále na vilu a divadlo hudebního skladatele Franze Lehára a na lázeňskou oblast s nádherným parkem.
V pátek po snídani autobus odvezl děti do městečka St. Gilgen. I přes deštivé počasí ani tady jsme nezaháleli a po kratší exkurzi jsme se nalodili na výletní loď k projížďce po jezeře Wolfgangsee. Naším cílem byl druhý břeh tohoto největšího jezera v oblasti Salcbursko. Po připlutí lodi do městečka St. Wolfgang jsme zamířili společně k poslednímu cíli naší dvoudenní výpravy, do Hallstattu. Zde se nachází nejstarší solný důl na světě. Děti se převlékly do hornických obleků a s anglicky mluvícím průvodcem jsme se vydali na exkurzi. Děti si mohly vyzkoušet i znalosti němčiny při promítání dokumentů, které se týkaly informací o vzniku dolu a historii a způsobu těžby soli. Audio průvodce zároveň celou solnou stezku včetně dolů pro jistotu monitoroval v češtině. Celá prohlídka solného dolu byla završena svezením se po dřevěných skluzavkách a důlní vláček nás odvezl zpět k lanovce, do naší reality.
Cesta zpět nám v autobuse celkem rychle utekla, ale doufáme, že zážitky přetrvají delší časový horizont.

Jana Morávková a Simona Kuthanová, učitelky anglického jazyka 
 


 
 
 

Sdílet