Připravujeme se na projekt Edison

Zanedlouho se zapojíme do projektu Edison, který už několik let pod záštitou Ministerstva školství organizuje společnost AIESEC. Projekt spočívá v tom, že do mateřské, základní nebo střední školy přijede na jeden týden 6–8 zahraničních vysokoškolských studentů, aby dětem/žákům představili svou zemi. Studenti, kteří jsou společností AIESEC pečlivě vybíráni, mají připravenu prezentaci o své zemi, jsou připraveni ji doplnit vyprávěním a odpovídat na otázky žáků. Konkrétní formu projektu si pak dolaďují jednotlivé školy…

O projektu víme už delší dobu, ale rozhodnutí zapojit se do něj padlo poté, co jsme měli možnost mluvit s několika řediteli, kteří s ním už mají zkušenost. S organizací celého projektu i přínosem pro žáky byli nadmíru spokojeni! Důkazem je i to, že se do projektu zapojují opakovaně. Rozhodli jsme se tedy využít této aktivity také. Jsme ale stále ještě „menší“ škola, v některých ročnících máme jen jednu třídu (počet žáků deváté třídy je dokonce jen jednociferný), a tak jsme si pro začátek netroufli na tak velké „sousto“, abychom zahraniční studenty hostili celý týden. Oslovili jsme tedy zbraslavskou základní školu a do projektu jsme se zapojili společně. Studenti budou dva dny na naší škole a tři dny na zbraslavské, která je mnohem větší…

Jak bude projekt probíhat?
Zahraniční studenti budou v naší škole dva dny, a to v pondělí a v úterý 25. a 26. února. Studenti mají připravené prezentace a vyprávění, které už předvedli zástupcům společnosti AIESEC po svém příjezdu do ČR. Někteří mají připravený i workshop, při kterém hrají s dětmi typické národní hry, představují zvláštnosti své země, např. hudební nástroj, ochutnávka jejich specialit, ukázku typického sportu … Některé školy organizují přednášky, jiné požadují interaktivní programy, další uspořádají burzu, kdy ve stáncích zahraniční studenti představují svou zemi a studenti chodí mezi stánky. Inspirujeme se zkušenostmi jiných škola a připravujeme program na míru naší škole. Zvažujeme, jakou formou a v jakém rozsahu zapojit žáky jednotlivých tříd od 5. do 9. ročníku, nakolik je předem seznámit se státy, z nich studenti na naši školu přijedou, zda každému dítěti umožnit krátké setkání se všemi stážisty nebo je rozdělit do skupin, aby poznali méně států ale více do hloubky, a také jak žáky co nejvíce zapojit do konverzace, aby pro ně akce měla co největší smysl…

Pokud nedojde k nějaké změně, mělo by k nám dorazit celkem osm nebo devět studentů ve věku od 19 do 21 let, většinou to budou dívky a přicestují k nám z Evropy, Ameriky a Asie.

Chcete umožnit svému dítěti více konverzace?
Jednou z povinností školy, která se do projektu Edison zapojí, je zajistit zahraničním studentům ubytování. Máme pro ně zajištěnu ubytovnu, ale nabízíme i druhou možnost, kterou si ředitelé jiných škol pochvalovali – ubytování v rodinách. Aby se ale nemuseli stěhovat v polovině týdne jinam, ubytování necháme podle původního plánu, tedy od neděle do neděle. Někteří stážisté tedy budou od 24. února do 3. března bydlet v rodině zbraslavských žáků, jiní v rodinách našich žáků.
Ředitelé zúčastněných škol tvrdí, že děti z rodin, které ubytování zahraničním studentům poskytly, si projekt užily intenzivněji a sblížení se stážisty si moc pochvalovaly. Důležité pro případné ubytovatele je poskytnou studentům „střechu nad hlavou“, zajištění stravy není podmínkou, ale je to příležitost být více v kontaktu a u večeře nebo u snídaně si rozšiřovat slovní zásobu a bourat zábrany v mluvení :)
V případě zájmu o více informací ohledně možnosti ubytovat zahraničního studenta mne prosím kontaktujte (krutova@zslipence.cz).

Věříme, že zapojení do projektu EDISON umožní našim žákům získat nové vědomosti o různých státech, pomůže jim lépe konverzovat v angličtině a možná si více uvědomí význam učení se cizím jazykům. To je náš cíl, se kterým do projektu jdeme…

Jitka Krůtová, ředitelka školy

Zatím nebyly vloženy žádné fotky.
Sdílet