Říct "ahoj" mistru světa

„Ahoj.“

„Dobrý den,“ odpověděly děti.

„Ahoj, ne?“

„Ahoj!“ s větším nadšením odpověděly znovu děti. Jídelna jich byla plná. Poslouchaly. Jak sportuje. Jak posiluje. Jak vrhá koulí nebo diskem. Jak hází oštěpem. Jak plave. Jak hraje ragby. I to, jak se dá vyhrát mistrovství světa. A jak se cítí mistr světa. Všechno řekl žákům naší školy. A seděl přitom na vozíčku. Už dvacet let je na něj připoután. Klukovina v bazénu, šipka ze skluzavky do vody, náraz do dna. Potom tma. A od té chvíle všechno znovu. A úplně jinak. Aleš Kisý byl sportovec. Našel sílu, našel víru, našel vůli a sportoval dál. V minulém školním roce jsme se navzájem osobně poznali. On a naše škola. Run and help, kdy běháme kolečka a za každé platíme na dobrou věc, na podporu lidí s handicapem, byl v květnu u nás v Lipencích pro Aleše.

Když čerstvě před pár dny začátkem listopadu přivezl z mistrovství světa handicapovaných z Dubaje zlatou medaili ve vrhu koulí, přijel nám ji ukázat. Trochu lesku z ní prý padá i na naší školu, na naše děti. Takže mistr světa debatoval s žáky, fotil se s nimi, ukázal trofeje, fotky za svého života a svých kamarádů z celého světa, náčiní, se kterým vrhá, kozu, na které se při vrhu sedí (jestli jste si mysleli, že tu bílou rohatou domácí, tak to nee:)) a rozdělil se s námi o svou radost. Aleš Kisý je pořád sportovec. Úspěšný, a trochu náš.

Co o něm po besedě napsaly děti?

Zaujalo mě, že má v tom krku nějakou destičku a je tam úplně přišroubovaná.

Je sice na vozíčku, ale žije naplno, jako dřív.

Zaujalo mě, jak vlastně se z toho Aleš dostal, z nemocnice na mistra světa v Dubaji!

Líbí se mi, že Aleš pořád sportuje.

Překvapilo mě, že na vozíčku hraje ragby.

Dozvěděl jsem se, že ještě studuje vysokou školu.

Také mě překvapilo, že při vrhu koulí má ruku pomazanou speciálním lepidlem. A též mě překvapilo, že při vrhu používají speciální židli, aby nespadli na zem.

Jezdit na vozíčku je těžké a potřebuje posilovat hlavně ruce.

Z vozíku na jiné místo (auto, sprcha, vana) se přesouvá každý den snad stokrát!

Je super, že dostal konečně tu zlatou medaili!

Už zažil 4 olympijské hry, tu pátou bude mít příští rok v Tokiu.

Petra Mutina, třídní učitel 5. A

 

Sdílet