Čtrnáct miliard

Představte si dort. Obrovský, jak jen si představit dokážete. Pak jej ještě zvětšete. A zapíchněte do něj svíčky. Kdyby měl Vesmír narozeniny, těch svíček v tom dortu by muselo být čtrnáct miliard!

Tehdy to tady prý všechno začalo. Velkým třeskem. Ne, nedokážeme si představit tak velký dort. Ani tolik svíček. Země je tady dobrých pět miliard let? Žádná sláva. Tedy jo, jasně, velká sláva. Velký třesk, Země a sláva! Myslím, jako že žádná sláva ve zjednodušení představ. A co nekonečno? Nekonečný Vesmír? Nic moc, co? Tedy, jasně, že moc. A hodně moc. Nic moc co se konkrétních představ týče. Sluneční soustava? To už by šlo. O té se píše v učebnicích přírodovědy pro páťáky. Ale třeba cesta ze Země autem na Slunce by trvala 170 let, museli bychom si to tam švihat stovkou za hodinu, nikde se nezastavovat a hlavně tam mít dálnici a žádné meteority, měsíce, planety, planetky, komety v cestě. Nepředstavitelný je Vesmír.

A kde vlastně začíná, to jsme s oběma pátými třídami vyrazili zjistit do pražského planetária v Holešovicích. Bylo to úchvatné předvánoční dobrodružství promítané na kupoli nad hlavami. Co jsme se dozvěděli? Že nikde nezačíná. Je všude kolem nás. I vás. I váz :)

Petr Mutina, třídní učitel 5. A

Sdílet