Jak probíhá výcvik psů?

Ve čtvrtek 26. září naši školu navštívila paní Jarka. Přijela se dvěma černými labradorskými retrívry jménem Cira a Bella. Je to paní, kterou osobně znám a která to s pejsky opravdu umí. Dělá předvychovatelku.

Co to znamená? Funguje to tak, že si ve výcvikovém středisku pro nevidomé v Jinonicích vezme malé 8 týdenní štěně a stará se o něj do 1 roku. Učí ho základním povelům, zvyká ho na městský ruch a dopravní prostředky. Zkrátka, bere ho všude, kam to jen jde a to proto, aby z něj vyrostl socializovaný pes, jehož posláním bude jednou vodit nevidomé lidi a být jejich průvodce životem. V 1. roce nastává loučení a pejsek se vrací do střediska, kam nastupuje do takzvané psí školičky, kde se učí speciálním povelům.

Pro děti jsem nachystala prezentaci a seznámila je s tím, jak to funguje. Pejsci byli opravdu hodní, usnuli a děti měly uši nastražené a poslouchaly a přitom pozorovaly po očku spící pejsky. Poté následovalo video přímo ze střediska, kde děti měly možnost vidět, jak to tam chodí. Nejvíce se jim ale líbila praktická ukázka, kterou nám předvedla paní Jarka společně se mnou. Jarku i její pejsky moc dobře znám, proto jsem jí mohla s ukázkou pomoci. Ukázaly jsme dětem, co všechno pejskové dovedou – např. zůstaň, sedni, lehni, k noze, ale i něco specializovanějšího – sundej a podej rukavici, podej klíče, seber lžičku, nesmíš (pejsci měli na nohou piškoty a nesměli si je vzít, až na povel).

Pro mnohé děti to byl opravdu velký zážitek. Společná fotografie mluví za vše :)  Celý program byl určený pro 1. a 2. třídu a podle ohlasů z druhé třídy, byli nadšení i tam :)

Petra Illichová, třídní učitelka 1. B

Sdílet