Proč máme v zatáčce růžovou zeď?

Vadí mi bezohlednost a vandalismus. Vadí mi sprejeři, kteří si sebevědomí zvyšují „značkováním“ cizího majetku. Tohle jsem si často uvědomila cestou autem ze Zbraslavi k nám do Lipenců při pohledu na zastávku u golfu, kde je sklo neustále rozbité a po opravě nevydrží déle než pár dnů, nebo při pohledu na zídku v zatáčce před školou, kterou už řadu let hyzdily urážlivé a nevhodné hlášky.

Nejsem typ, který by sedl k počítači a na facebooku kritizoval vedení obce, že se dostatečně nestará o to, abychom to tady měli pěkné. Jsem stará škola a nás učili, abychom si zametli nejprve před vlastním prahem :) Možná to tam napsal nějaký náš žák, i když asi bývalý, protože i ten, o kterém se tam mj. psalo, je už středoškolákem. Tak nějak asi vznikl nápad, že bychom zeď mohli dát do pořádku s našimi žáky…

Se záměrem jsem seznámila vedení obce a pak i pedagogický sbor. Diskutovali jsme o tom, jakou formou to udělat. Mezi různými návrhy pedagogů zvítězil ten, že si zeď vyzdobí devátá třída a mohlo by se to třeba i stát tradicí…  Dnes už jsme v úvahách trošku jinde a máme plán. Ale o tom až příště. Tento článek by měl sloužit jako vysvětlení, proč místo šedé posprejované zdi máme zeď růžovou. My to víme, protože známe pozadí vzniku, ale požádali jsme deváťáky, aby svůj záměr veřejnosti představili sami. Úkolu se chopila Marie Lelková, které nikdo ve třídě neřekne jinak než Mářa. Pokud Vás tedy zajímá, proč je zeď růžová a co na ní je, čtěte dál, Mářa to vysvětluje pěkně…

 

"Mnozí si již jistě všimli, že zídka, nacházející se kousek od budovy školy, změnila svoji podobu. Více jak před měsícem jsme si vzali tuto zídku do parády s vidinou, že každá budoucí devátá třída udělá to samé, aby aspoň na ten následující rok vytvořila osobitou památku. Nemohu ale psát pouze o zdi, jelikož s jejím designem souvisí výsledný vzhled našich třídních mikin nebo náš třídní maskot Malda. 

Vše to začalo Maldou. A kdo nebo co je ten již zmiňovaný Malda? Můžeme ho nazvat obličejem, který nakreslil náš spolužák Tomáš zhruba v sedmé třídě. Od té doby povědomí o zatím bezpohlavním obličeji ve třídě rostlo, až nezůstal nikdo, kdo by ho nedokázal s přehledem nakreslit. Chvílemi se spekulovalo o pohlaví, zda-li je to TA Malda, TEN Malda, TO Malda. Nakonec jsme přirozeně dospěli k tomu, že pohlaví Maldy je mužské. TEN Malda. Od té doby ho oficiálně nazýváme naším třídním maskotem. Teď už víte vše potřebné o tomto tajemném obličeji a mohu Vás seznámit s vzhledem a významem našich mikin.

Už od začátku jsme věděli, že nechceme, aby naše mikiny byly monotónní. Chtěli jsme, aby byly originální a odlišovaly se od všech návrhů předešlých devítek. Což se nám, dle mého názoru, velmi povedlo.

Vzor Maldy byl víceméně jasný, umístění také, přece abychom ho měli co nejblíže srdíčku, protože to je naše srdcovka :) Nakreslili jsme ho na dotykovém notebooku, který používáme ve škole na hodiny fyziky, za pomocí speciální tužky k tomu určené. Jelikož jsme návrh chtěli mít co nejosobnější, rozhodli jsme se, namísto psaní jmen na počítači, každý jednotlivě podepsat. Stejným způsobem jako jsme dělali Maldu, tedy na dotykovém notebooku. Kluci i ručně napsali nadpis ZŠ Lipence 2011–2020. Nepoužili jsme žádnou z šablon, můžeme tedy říci, že naše mikiny jsou 100% originální.

Každého asi překvapí barva, kterou jsme vybrali. Opět jsme nechtěli takovou, jako se často dělává, tudíž neutrální a nejlépe tmavou. Chtěli jsme se odlišit. Rozhodli jsme se tedy pro světle růžovou. Nežijeme již v době předsudků, kde růžová je holčičí barva. S nápadem dokonce přišli samotní kluci. A my ostatní jsme rádi souhlasili. 

S tímto vysvětlením už je Vám asi jasné, co nás vedlo k takovémuto vzhledu zdi. Chtěli jsme ladit a zároveň do toho dát něco osobního jako vlastní podpisy. 

My jsme jako třída s výsledkem opravdu spokojeni. Uvidíte-li tedy někdy skupinu růžových marshmallow, tak jsou to lipenečtí deváťáci."

 

O tom, jaké záměry máme se zídkou dále, bude některý z příštích článků. Teď nás může těšit, že na zídce nejsou vulgární nápisy a zasloužili se o to naši deváťáci, kteří přiložili ruku k dílu :)

Jitka Krůtová, ředitelka školy

 

Sdílet