Jirka nás učil pohybovat se na síti bezpečně

Před pár dny proběhla premiéra filmu V síti. Dokumentární film odkrývá téma, o kterém se moc nemluví – zneužívání dětí na internetu. Většina z nás vnímá internet jako skvělý nástroj. On skvělý opravdu je, ale je to stejné jako s ostrým nožem. Výborný pomocník pro toho, kdo s ním umí zacházet, ale velmi nebezpečný pro ty, kdo to neumí…

O bezpečném pohybu na internetu si ve škole s dětmi občas povídáme. Měli jsme už i nějaké besedy, které vedli externí lektoři, ale pořád to nebylo „to pravé ořechové“. Máme pocit, že od nás dospěláků nějaké poučky a moralizování už nezabírají, a tak jsme se snažili pozvat k nám do školy někoho, kdo naše žáky dokáže lépe oslovit. Jirka Král, bývalý youtuber, jehož videa sledovalo přes milion odběratelů. Pro nás dospělé možná neznámé jméno, ale pro většinu školáků osobnost.

V březnu loňského roku jsme zaměřili svou pozornost tímto směrem. Snažili jsme se oslovit Jirku a pozvat ho k nám do školy. Od jeho manažera nám přišla zamítavá odpověď, ale odkázal nás na společnost AVAST, která přednášky Jirkovi organizuje. Oslovili jsme tedy společnost AVAST, odkud nám po několika urgencích přišla informace, že přednášku je možné získat pouze vítězstvím v soutěži. V jaké soutěži? Buď safe online. Každý měsíc v posledních dvou letech soutěžily školy v některém z krajů ČR o jednu besedu s Jirkou. Vítězství získala ta škola, která získala nejvíce hlasů. Hlasovat pro některou z přihlášených škol bylo možné odesláním hlasu (z každé IP adresy bylo možné hlasovat pouze jednou) anebo vyplněním kvízu. Ten se skládal z pěti otázek, které se týkaly bezpečného internetu, a za každou správně zodpovězenou získala vybraná škola jeden bod, přičemž kvíz bylo možné vyplňovat opakovaně. Ale co Vám tu vyprávím. Spousta z Vás by mohla všechny kvízové otázky i se správnými odpověďmi přeříkat. A že jich dohromady bylo na několik desítek! Naskočili jsme do rozběhlé soutěže, pár dnů po jejím zahájení a díky nadšení dětí a často i celých rodin se nám podařilo už druhý den po přihlášení stáhnout náskok ostatních škol, brzy jsme dohnali vedoucí školu a snad třetí den jsme se dokonce dostali do vedení. Naše aktivita ale tuto školu vyburcovala k ještě větší aktivitě, a tak se naše dvě školy o průběžné první místo dost těsně přetahovaly. Bylo to napínavé do posledních hodin. K našemu vítězství nám dopomohlo téměř sto tisíc vašich hlasů, za což všem patří veliké poděkování. Na to, jak jsme malá škola, jsme získali překvapivé množství hlasů. Je fajn umět táhnout za jeden provaz… :)

Vyhráli jsme v listopadové soutěži a na Jirku jsme se měli těšit až do druhé poloviny února. V průběhu ledna jsme začali vyjednávat detaily pro uskutečnění besedy. V podmínkách soutěže bylo uvedeno, že se soutěží o jednu besedu a od začátku manažerka akce kladla důraz na limit 150 žáků. Jenže my jich máme jednou tolik. Co s tím? Nepomohlo vyjednávání, nezafungoval ani náš návrh, že by druhou besedu škola zaplatila, a tak jsme byli rádi alespoň za možnost poslat na akci dětí 180. I tak jsme ale stáli před problémem, jak je vybrat… Dali jsme na doporučení organizátora, který besedu doporučoval pro děti ve věku 9-13 let a na besedu jsme pozvali 3.-8. třídy. Podmínkou účasti bylo ze strany Avastu vyplnění souhlasu se zveřejněním fotografií a zpracováním osobních údajů. Termín odevzdání tohoto souhlasu byl jedním z „filtrů“, díky kterému se některé děti samy připravily o možnost zúčastnit se besedy, ale byla to jejich volba, pravidla znaly předem. Existoval i klíč, podle kterého mohli učitelé z 1., 2. a 9. třídy poslat na besedu pár dětí ze své třídy. Víc jsme spravedlnosti jít naproti nemohli :)

A pak přišel den D. Do školy k nám přijel tým lidí ze společnosti AVAST, projektu Buď safe online, novináři z Pražského deníku… a dva hosté. Tím hlavním byl Jirka Král, druhým hostem byla Sabina Dlouhá, jedna ze tří hrdinek filmu V síti, který měl v ten den večer zrovna premiéru.

Přestože Jirka Král už své řemeslo pověsil na hřebíček, českou mládež ovlivňuje i dál. Na začátku vyprávěl dětem o tom, jak vznikla myšlenka na provádění osvěty. To když jednou dostal zprávu od malého kluka, který mu přesně popisoval, kde bydlí, a že rodiče nejsou doma, a že by si mohli spolu (s Jirkou) zahrát nějakou hru… Tam si Jirka uvědomil jednu věc. Že klukovi může napsat, že nemá nikomu na internetu sdělovat, kde bydlí a kdy rodiče nejsou doma. Že to může napsat i dalším stovkám svých followerů, tedy těch, kteří ho sledují, ale to je jen zlomek všech dětí, které se na sítích pohybují. A tak začalo hledání společníků a hlavně investora, který zastřeší projekt, který děti bude učit, jak se chovat bezpečně. Buď safe online.

Jsme rádi, že jsme měli možnost se do projektu zapojit. Jirkovo vyprávění bylo nejen přínosné a poučné, ale i zábavné. Má zvláštní dar děti zaujmout. Naše škola byla poslední, kterou během téměř dvou uplynulých let v rámci tohoto projektu navštívili. Možná i proto byla hostem Sabča, jedna z hereček filmu V síti. Vyprávěla zážitky z natáčení, s dětmi pak diskutovala i v hloučcích po skončení přednášky, kdy se Jirka už jen podepisoval a fotil. Pokud jste film ještě neviděli, vypravte se do kina. Existují dvě verze – pro školy (vhodné pro děti od 12 let) a plná verze (od 15 let). Pár dní po návštěvě Jirky a Sabči jsme se téměř polovina pedagogického sboru zúčastnila projekce pro pedagogy. Viděli jsme oba filmy, a přestože jsme věděli, co očekávat, byl to velmi silný zážitek. Dnešní mládež má neuvěřitelné možnosti, které naše generace neměla, ale číhá na ně také spoustu nebezpečí. Nepodceňujme je. Naše děti se pohybují na sítích bez obav a často bez respektu. Rodiče často ani netuší, kde se jejich dítě ve svém volném čase pohybuje a jaké nebezpečí jim hrozí. Povídejte si se svými dětmi. Hýčkejte si jejich důvěru, aby se nebáli svěřit se Vám, když se nebudou cítit bezpečně…

 Chceme věřit tomu, že setkání s Jirkou Králem a třeba i zhlédnutí filmu V síti, na jehož školní verzi se se staršími dětmi chystáme (budeme předem informovat), jim otevře oči a na sítích se budou pohybovat už jen bezpečně.

 

Jitka Krůtová, ředitelka školy

 

Sdílet