Budeme informovat o alergenech v jídle

Činnost základní školy je ovlivňována dlouhou řadou zákonů, vyhlášek a metodických doporučení. Tím nejdůležitějším je zcela jistě zákon č. 561/2004 Sb. o předškolním, základním, střední, vyšším odborným a jiným vzdělávání (tzv. školský zákon) a vedle něj je to celá řada dalších: o organizaci školního roku, o evidenci úrazů, o poskytování poradenských služeb, o vedení dokumentace, o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, o krajských normativech, o školním stravování, o pedagogických pracovnících, o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků a desítky dalších.

Od 13. prosince 2014 nabývá účinnosti další směrnice. Týká se poskytování informací o potravinách spotřebitelům a její dodržování vyžaduje po všech členských státech Evropská unie. Už před pár lety byla výrobcům potravin uložena povinnost uvádět na etiketách informaci o potenciálních alergenech. Protože ale k většině alergických reakcí dochází tehdy, když se lidé stravují mimo domov, nová pravidla mají zajistit, aby informace o alergenech byla i na nebalených potravinách.

Stručně o alergenech a alergiích

Nejprve pár úryvků z naučné encyklopedie k vysvětlení základních pojmů … Alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky většinou bílkovinného charakteru. U přecitlivělých jedinců mohou způsobit nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může v nejtěžších případech vyústit až k anafylaktickému šoku.
Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme. Těmto látkám, které alergii mohou způsobit, říkáme alergeny.

Alergie jsou různého druhu, mohou být na prach, pyl nebo na potraviny. Uvádí se, že potravinovými alergiemi trpí v dnešní době 2–4 % dospělých a 6–7 % dětí, a zřejmě proto se tímto problémem ve zvýšené míře zabývají i zákonodárci. Alergii mohou vyvolat všechny potraviny, ale EU specifikovalo 14 skupin hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení. Tento seznam bude průběžně doplňován podle nejnovějších vědeckých poznatků.

Co pro nás nová vyhláška znamená?

Od 13. prosince 2014, kdy nová vyhláška nabývá účinnosti, mají všechny školy povinnost v jídelníčku uvádět seznam alergenů, které jídlo obsahuje. V praxi to znamená, že za každým jídlem bude uvedeno číslo skupiny alergenů v pokrmu obsažené. Jídelníček na jeden den bude vypadat třeba takto (vysvětlivky za pomlčkou v jídelníčku uvádět nebudeme):

  • luštěninová polévka (1) – obsahuje alergen v tabulce uvedený pod č. 1 – obiloviny obsahující lepek
  • kuřecí nudličky se sýrovou omáčkou a těstovinami (1,7,10) – obsahuje alergen v tabulce uvedený pod čísly 1, 7 a 10, tedy obiloviny obsahující lepek, mléko a hořčici
  • rybí filé na srbský způsob (4,1), bramborová kaše (7) – obsahuje ryby, obiloviny obsahující lepek a mléko
  • mrkvový salát s ananasem (12) – obsahuje oxid siřičitý a siřičitany

Rodiče dětí trpících potravinovými alergiemi pravděpodobně tuto vyhlášku přivítají. U ostatních může tolik čísel v závorce vyvolat paniku, že škola vaří alergická jídla. Není to tak, samozřejmě že ne. Podívejte se do tabulky alergenů a zjistíte, že i doma k vaření běžně používáte některé alergeny v tabulce uvedené, např. mléko (7), vejce (3), obiloviny (1), celer (9) i hořčici (10).

Co s tím? aneb Shrnutí na závěr

Pokud jste u svého dítěte žádnou alergickou reakci nezaznamenali, čísel v závorce si zkrátka nebudete všímat. Jestliže ale o nějaké alergii u Vašeho dítěte víte, vyhledáte si v tabulce číslo příslušného alergenu a při výběru jídel se budete vyhýbat jídlům, obsahující právě ten jeden. Pakliže např. Vaše dítě špatně snáší celer, budete zkrátka při výběru jídel ignorovat jídla obsahující alergen s číslem 9. Vedoucí školní jídelny se bude snažit sestavovat jídelníček tak, aby se jeden alergen neopakovat v obou hlavních jídlech v témže dni. Pokud by se tak někdy stalo a nebylo by možné vybrat pro Vaše dítě jídlo bez pro něj nebezpečných ingrediencí, dejte nám o tom zprávu, abychom příště sestavili jídelníček ještě lépe …


V případě nejasností se neváhejte na nás obrátit s dotazem. Budeme-li vědět, rádi poradíme.

Jitka Krůtová, ředitelka školy

Zatím nebyly vloženy žádné fotky.
Sdílet