Pěšky do školy

Pěšky do školy. To je název akce, která už několik let patří ke konci září. Původně se jednalo o projekt pražský, ale dnes je to už akce celostátní a každý rok se do ní zapojuje více škole. Je to výzva, jejímž cílem je zvýšit počet dětí, které do školy budou chodit pěšky. Bude to lepší pro kondici dětí, než když je rodiče vozí autem až ke škole, a zároveň se sníží počet aut v okolí školy, což je kvůli zvýšení bezpečnosti ještě možná zásadnější.

Do projektu se zapojují jednotlivé třídní kolektivy. Po dobu jednoho týdne si zapisují do deníčku své aktivity a sbírají body za pozitivní změny. Body jsou za cestu pěšky do školy, ale mohou je získat i dojíždějící děti, když se nechají vysadit třeba na předchozí zastávce a alespoň kousek do školy dojdou.

V minulých letech dvě naše třídy získali dohromady tolik bodů, že se dostali na přední místa a myly oceněny. Jedna z tříd jela na výlet do Techmanie v Liberci, pokud si správně pamatuji, a druhá získala věcné ceny. Jak dopadne letošní ročník, to se teprve dozvíme, ale už nyní můžeme říci, že se akce povedla. Moc se nám líbily dvě doprovodné aktivity, které jsme v rámci akce Pěšky do školy uspořádali. Napsala o nich paní učitelka Nikodymová, která celou akci koordinovala. 

 

Sedmáci pohostili celou školu
V pátek 30.9. žáci 7.A s paní třídní učitelkou a paní asistentkou připravili bufetovou snídani před školou. Za symbolický poplatek si zde mohli ze široké nabídky snídaňových dobrot vybrat žáci, rodiče i kolemjdoucí a zpříjemnit si tak cestu do školy či do práce. Na výběr byly dva druhy horkého čaje, sušenky, muffiny, skořicoví šneci, jablečný závin i lívance - vše připravené dětmi ze 7.A. Snídaně sklidila velký úspěch, chvílemi se tvořily i několikametrové fronty. Sami sedmáci až takový "nával" nečekali a byli mile překvapeni. Touto pěknou akcí jsme zahájili poslední zářijový den a zároveň jsme příjemně završili celoškolní výzvu "Pěšky do školy"

 

Žáci druhého stupně doprovodili do školy malé školáky
V rámci výzvy "Pěšky do školy" proběhla v posledním zářijovém týdnu také doprovodná akce napříč ročníky. Dobrovolníci z druhého stupně dostali na 3 dny na starosti cestu prvňáčků a druháčků do školy. Každý dobrovolník si vyzvedl svého malého školáčka v dohodnutý čas u něj doma nebo na předem smluveném místě a doprovodil jej do školy. Rodiče malých školáků tak nemuseli děti do školy vodit sami nebo je vozit autem, navíc děti měly možnost získat kamaráda ze staršího ročníku. Starší žáci si předem zopakovali pravidla bezpečného pohybu v silničním provozu a vyzkoušeli si, jaké je postarat se o bezpečí mladších dětí. 

 

Obě akce sklidily nečekaný úspěch. O snídani, kterou s podporou svých rodičů připravili žáci 7.A , byl takový zájem, že se možná na některé zájemce na konci dlouhé fronty nedostalo. A doprovod starších dětí? I tam jsme byli mile překvapeni zájmem. Původně jsme totiž zamýšleli nabídnout možnost doprovodu jen deváťákům, ale o roli průvodců projevili zájem i žáci z nižších ročníků druhého stupně a někteří si už rovnou "zamlouvali" prvňáčka nebo druháčka z okolí svého bydliště. Všichni opatrovníci přistupovali ke svému úkolu velmi zodpovědně a věřím, že případné obavy rodičů malých školáků se brzy rozplynuly. 

 

Poděkování za účast projektu patří všem dětem i rodičům, kteří se do akce i přes jisté osobní nepohodlí zapojili. Velké poděkování patří i pedagogům, kteří se podíleli na organizaci a podporovali děti ze své třídy v jejich aktivitách. Do akce Pěšky do školy se určitě zapojíme i v příštím roce. A kdo ví, jestli si některou z výše uvedených doprovodných akcí nezopakujeme i samostatně ještě dříve, než za dvanáct měsíců :)

Jitka Krůtová, ředitelka školy

Sdílet