Vliv digitálních technologií na mozek

Nové století přináší nejdramatičtější změny pro lidstvo od jeho zrodu. Jedná se o nástup technologie, která ve skutečnosti funguje jako dvousečný meč. Technologicko-vědecké pokroky nám sice zlepšují život, ale proměna do umělé formy komunikace odbourává evoluční schopnosti našeho mozku. Hrozí rozklad rodiny, lidských vztahů i lidstva samotného.   

Máte pocit, že se Vás toto nebezpeční netýká? Nenechte se mýlit! Ohroženy jsou především naše děti, které hraním počítačových her tráví spoustu času. Ohroženi jsme všichni, kdo máme mobil neustále po ruce, a neumíme si představit být pár dní bez něj. Jaké jsou důsledky těchto závislostí, kterých je dnes možná už více, než závislostí látkových (tzn. závislostí na alkoholu, na drogách)? Jak tomu předejít, anebo jak z toho ven?  Všechny tyhle otázky budete moci položit neurologovi, který přijal pozvání a navštíví naši školu, aby se s  námi podělil o výsledky vědeckých výzkumů. 

Zveme Vás na přednášku MUDr. Martina Jana Stránského, předního českého neurologa a zároveň primáře na Yaleské univerzitě. Přijďte si poslechnout zajímavé a možná až neuvěřitelné informace, výsledky mnohaletého vědeckého výzkumu, které nám během přibližně hodinové přednášky stručně a srozumitelně předá tento uznávaný odborník, a poté bude připraven odpovídat na Vaše otázky. Přednáška se uskuteční ve školní jídelně ve středu 23. listopadu od 18:00 hodin,  tedy bezprostředně po skončení třídních schůzek.

 

Ze životopisu MUDr. Martina Jana Stránského: 

Martin Jan Stránský se narodil v roce 1956 v New Yorku do významné československé rodiny. Jeho otec založil společně s Pavlem Tigridem československou sekci Rádia Svobodná Evropa, jeho děda založil časopis Přítomnost, byl ministrem spravedlnosti (1945) a poté školství (1946-1948), jeho pradědeček založil Lidové noviny a byl prvním ministrem obchodu Československa.
Po získání dvou atestací v interním lékařství a neurologii začal MUDr. Stránský praktikovat neurologii a vyučovat na Yaleské univerzitě, kde je dodnes primářem. Po roce 1989 se „vrátil“ do vlasti, obnovil časopis Přítomnost, založil Polikliniku na Národní, program výměn vědců mezi Yaleskou a Karlovou univerzitou a Prague Selective, největší letní program pro studenty medicíny na světě. Vzhledem k jeho zkušenostem je poradcem ve zdravotnictví ministrům a organizacím po celém světě. V roce 2014 založil kancelář Ombudsman pro zdraví, z. ú., jejíž činnost je momentálně pozastavena a již dříve i nadační fondy pro podporu výuky v žurnalistice a občanských práv. Je iniciátorem a realizátorem pomníku Milady Horákové ve Sněmovní ulici v Praze. V 2019 vydal knihu Deník doktora z Mrnic, která zobrazuje tragikomické aspekty české společnosti.
Spolu s uvedenými aktivitami, které koordinuje jeho kolektiv, se MUDr. Stránský převážně věnuje neurologickým dopadům moderní technologie na lidský mozek a na lidskou budoucnost. Na toto téma přednáší v současnosti po celém světě.

 

Z článků doktora Stránského bychom rádi upozornili např. na tento: Telefony nás připravují o humanitu

 

Těšíme se na setkání s panem doktorem a věříme, že informace, které nám předá, budou podnětné pro každého z účastníků.

 

Jitka Krůtová, ředitelka školy

Sdílet