Děti ochutnávaly ovoce a zeleninu

Už radu let jsme zapojeni do projektů Školní mléko a Ovoce do škol, jejichž cílem je zvýšit oblibu a spotřebu ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. V konkurenci nabídky fast foodů a široké nabídky sladkostí, které děti lákají na každém kroku, to není úkol lehký. Možná právě proto je součástí tohoto projektu jednou ročně nějaký doplňkový program. Vloni to byla ochutnávka mléčných výrobků, letos pro změnu ochutnávka ovoce a zeleniny.

Jak taková ochutnávka probíhá? Do školy dostaneme pro každou třídu bedýnku s ovocem a zeleninou a je na každém učiteli, jak si svůj projektový den naplánuje. Protože očištění, oloupání a nakrájení ovoce a zeleniny zabere spoustu času, poprosili jsme o pomoc naše paní kuchařky. Ty připravily pro každou třídu tác plný vitamínů a paní učitelky pak měly možnost ochutnávku zapracovat do vyučování.

Projektový den proběl ve třídách 1.-5. ročníku na přelomu dubna a května. Následující řádky, ve kterých kolegyně popisují průběh akce v jednotlivých třídách, Vám průběh projektu pomohou přiblížit…

Jitka Krůtová, ředitelka školy

 

V rámci projektu jsme měli možnost ochutnat několik druhů ovoce i zeleniny. Při ochutnávání nejvíce vedlo exotické ovoce jako třeba žlutý meloun, mango nebo mochyně. Naopak nejméně oblíbená byla spíše zelenina. Společně jsme vše ochutnali a následně hlasovali o oblíbenosti daného kousku ovoce či zeleniny. Ochutnávku si celá třída moc užila. (Markéta Dvořáková, třídní učitelka 1. B)

Dnešní den jsme si náramně užili. Nejdříve jsme si povídali o tom, jak jsou ovoce a zelenina pro zdraví našeho těla důležité. Dozvěděli jsme se například co je to vláknina a k čemu je dobrá, kde roste ananas, a že hrozny jsou plodem révy vinné. Potom jsme se podívali na krátké video s řadou zajímavých informací o ovoci, zelenině a zdravé výživě. Nakonec jsme si do třídy přinesli vrchovatý tác plný dobrot a pustili se do ochutnávání a hodnocení. Favoritem našeho ochutnávkového maratonu se stalo mango, v těsném závěsu za ním skončil ananas a hroznové víno. (Veronika Hypšová, třídní učitelka 2. A)

Včerejší ochutnávka ovoce a zeleniny se dětem moc líbila. V průběhu ochutnávky jsme si řekli zajímavosti o vybraném ovoci a zelenině a plodinu si promítli na interaktivní tabuli. Vždy po ochutnávce daného druhu ovoce či zeleniny děti na papír hodnotily čárkou, zda jim chutnalo nebo nechutnalo. Po skončení ochutnávky jsme vyhodnotili nejvíce oblíbené ovoce a zeleninu. V kategorii ovoce vyhrálo mango. Ze zeleniny 1. místo obsadila mrkev a okurka. Nejméně oblíbené bylo avokádo. (Petra Illichová, třídní učitelka 2. B)

Naše třída se velmi těšila na ochutnávku ovoce a zeleniny v rámci projektu Ovocný a zeleninový den. Naše paní kuchařky nám vše krásně nakrájely a připravily. Ještě před ochutnávkou jsme si pustili video o ovoci a zelenině, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informacích a také jsme zhlédli video o exotickém ovoci a zelenině, které uváděla naše známá Jitka, která u nás byla se Zdravou pětkou. Pak už jsme se vrhli do ochutnávky. Před každým druhem ovoce a zeleniny jsme si o něm něco zajímavého přečetli a děti sdělovaly své postřehy jak jim ovoce či zelenina chutná. Velmi jsme si to užili a budeme se těšit na další projektový den. (Irena Králíková, třídní učitelka 3. A)

Čtvrťáci si pochutnali na vybraném ovoci a zelenině a nebáli se ochutnat druhy, které ještě nejedli. O každém ovoci a zelenině jsme i popovídali a zkoukli jsme krátký film, kde jsme se dozvěděli o tom, jak je důležité mít ovoce a zeleninu v jídelníčku každý den. Můžeme říct, že my jsme měli ve čtvrtek splněno. (Martina Adamová, třídní učitelka 4. A)

Děti se těšily na každý další druh ovoce a zeleniny, které jim paní kuchařky připravily na tác. Některé druhy totiž doposud neochutnaly a rozšířily si tak díky projektu své obzory. (Jitka Schmiegerová, třídní učitelka 4. B)

Věnovali jsme ochutnávání 4 druhů zeleniny a 6 druhů ovoce celou vyučovací hodinu. Děti vše ochutnávaly postupně a s velkým nadšením. Každý měl svůj díl a vždy se před každou ochutnávkou dozvěděly zajímavé informace. Mezi dětmi se našly tací, které jedly některé druhy ovoce a zeleniny úplně poprvé a byly mile překvapeny. Aby byl průběh hodiny ještě více zajímavý, uspořádali jsme dětem hlasování o nejchutnější ovoce a zeleninu. Ze zeleniny vyhrála okurka s kedlubnou a z ovoce děti zvolily mango. Ochutnávku si všichni páťáci velmi užili. (Renáta Šafářová, asistentka pedagoga v 5. třídě) 

Sdílet