Trhneme si společně nohou?

Trhněte si nohou! Ne, to není nadávka, ale pozvánka na společnou projížďku Lipencemi, kterou připravujeme pro veřejnost na příští týden. Tak, jako se vodáci zdraví známým Ahóój, tak se vyznavači koloběžek zdraví pokřikem Trhni si nohou! Překvapilo Vás to? I nás, kteří koloběžku ve svém vozovém parku nemáme, to překvapilo. Ale už v roce 2016, kdy jsme tuto akci organizovali poprvé…

Koloběžky mezi dopravními prostředky našich žáků vládnou. Kola jsou taky fajn, ale kolobrndy prostě frčí. A tak se před třemi lety druháčci domluvili a na tělocvik všichni vyrazili na koloběžkách. I s panem učitelem. Možná tam někde byl původ nápadu udělat takovou jízdu na koloběžkách ve velkém. Akce, kterou jsme nazvali Koloběžení, jsme uspořádali pár dnů poté, a protože se nám líbila, chceme ji opakovat každý rok. I letos je její organizace určena čísly. Datum konání je tradičně 10. 10., jako obvykle bude mít dvě části – dopolední se startem v 10:10 a večerní se startem v čase, který určuje letopočet – letos ale o 100 let dříve, tedy v 19:19.

Dopolední školní jízda
Dopoledne proběhne taková malá „ochutnávka“ večerního menu. Všechny děti, které mají koloběžky (nebo si je dokáží sehnat – více níže), nepůjdou ve středu ráno pěšky. Do školy přijedou vrátky vedle nového pavilonu a svou koloběžku zaparkují na školním pozemku, kde budou vymezena parkovací stání pro jednotlivé třídy. První dvě hodiny se budeme učit podle rozvrhu a pak se vydáme na koloběžení. Zahájení jízdy bude za konečnou autobusovou zastávkou. Odtud se vydají děti na koloběžkách ulicemi V Alejích, Českého červeného kříže a zpět ke škole ulicí V Roklích. Celý okruh by nám neměl trvat více než jednu vyučovací hodinu a od čtvrté hodiny se opět učíme podle rozvrh. V letošním roce máme změnu pro děti, které se nechtějí akce aktivně zúčastnit a zůstanou se ve škole učit.

O co nám jde? Vypadá to, že jen o zábavu. Ale není to tak. Chceme se pobavit, ale zároveň si zopakujeme pravidla silničního provozu, nastavíme si pravidla, jak se chovat „v houfu“ a budeme je ctít a respektovat. Budeme brát ohledy na mladší a pomalejší, budeme se učit pomáhat si, bude-li třeba, zkrátka užijeme si jednu hodinu trošku jinak…

O bezpečnost dětí se budou starat nejen pedagogové, ale také Městská policie, která nám přislíbila při organizaci této akce pomoc. Koloběžka je sice bezpečný dopravní prostředek, protože se z něj dá snadno seskočit, ale přesto pro větší bezpečnost doporučujeme všem koloběžkařům chrániče a helmu. Slibujeme, že budeme fotit a těm, kdo nás neuvidí v přímém přenosu cestou ulicemi, přineseme z akce obrazovou dokumentaci…

Večerní jízda pro všechny Lipaňáky i přespolní
Večerní akce bude větší. Alespoň v to doufáme. Zúčastní se nejen malí, ale i velcí. S malými dětmi přijdou rodiče nebo prarodiče, starší sourozenci, kteří už na naší škole nejsou, nebo i sousedi a známí, zkrátka někdo, kdo je bude mít po dobu akce na starosti. Sraz všech účastníků je před modelářským klubem v ulici K Průhonu kolem sedmé hodiny. Seřadíme se do útvaru a stejně jako masopustní průvod brázdí v únoru ulice obce, tak i my projedeme některými ulicemi večerními Lipencemi. Jako první vyrazí na trať koloběžkaři, bezprostředně za nimi pak ti, kteří dávají přednost běhu. Přidat se mohou i chodci, budou-li stačit, případně si průvod koloběžců mohou „nadběhnout“ a sledovat ho na trati, protože v některých místech se naše trať bude křížit. Start plánujeme v 19:19. Proč zrovna takhle? A proč ne? Je rok 2019, tak třeba proto. Bude už tma, a tak kromě chráničů a helmy doporučujeme čelovku pro koloběžkaře, nebo třeba jen baterku nebo svítící mobil do ruky pro běžce a pro všechny jakékoliv reflexní pásky či prvky na oblečení.

A co je cílem téhle akce? Zábava. A také snaha více a lépe se navzájem poznat a užít si společně příjemný večer. Žijeme v krásném prostředí, v nejkrásnějším místě Prahy, odkud je blizoučko do centra velkoměsta a ještě blíž do lesa a k řece. Někdy mám ale pocit, že od souseda k sousedovi je to pořádný kus cesty… Třeba tahle akce tu vzdálenost mezi sousedy trošku zmenší. A třeba tím trošku ubouráme hranice mezi starousedlíky a „náplavou“, jak se přistěhovalým někdy říká :)

S organizací večerní akce nám pomůže nejen Městská policie, ale také sdružení rodičů Škrpál. Dobrovolníci z řad rodičů pomohou na startu s číslováním účastníků, protože nás zajímá, kolik se nás sejde. Schválně, tipnete si? Překonáme loňský rekord, kdy nás bylo 267? Kolik se nás sejde letos? Pokud máte tip, pošlete ho na krutova@zslipence.cz. Ten, který bude konečnému počtu účastníků nejblíže, dostane cenu. Třeba sladkou :) Dobrovolníci ze Škrpálu dohlédnou i na bezpečný průběh akce na některých místech na trati. Pokud nám počasí bude přát, máme připravenou trasu dlouhou skoro čtyři kilometry. Kdo nebude moci, cestu si trošku zkrátí, všechno bude snadné, plánek bude na startu k dispozici. Všichni, kdo vydrží až do konce (bez ohledu na to, jestli projeli či proběhli celou trať, nebo jen její část) dostanou v cíli, který bude opět před klubem modelářů, na památku … překvapení.

Kde sehnat koloběžku?
Většina dětí má koloběžku vlastní. Možná mají svou i někteří dospěláci. Kdo nemá a měl by chuť akce se zúčastnit aktivně, může si koloběžku zapůjčit. Už tradičně nám s organizací pomáhá místní firma Lerko, která pro nás zajistí na čtyři desítky koloběžek k zapůjčení zdarma! Pokud si chcete některou z nich zamluvit, napište prosím mail na adresu mutina@zslipence.cz. Děti, kterým rodiče „zamluví“ koloběžku na dopolední akci, si ji hromadně pod dohledem našich pedagogů vyzvednou přímo v Lerku před zahájením akce a po skončení ji sem zase vrátí zpět.
Půjčování na večerní akci proběhne v režii firmy, která koloběžky přiveze až na místo srazu. Příchozí si tak budou moci koloběžku zapůjčit přímo na místě. Tedy jen v případě, že přijdou včas, resp. že na ně koloběžka zbude. Chcete-li mít jistotu, že pro vás koloběžka bude připravena, můžete opět napsat na mutina@zslipence.cz. Vyzvednout zamluvené koloběžky bude potřeba nejpozději v 19:00 hod., poté budou dány k dispozici příchozím.

Snad jsme na nic nezapomněli. Přestože se to nezdá, už teď máme za sebou několik hodin příprav, plánování a vyřizování. I počasí jsme se snažili objednat – vypadá to na oblačno a teploty kolem deseti stupňů. Teď už jen zopakujeme pozvání a budeme se těšit na společně strávený příjemný večer. Tak tedy: trhněte si s námi nohou!

Jitka Krůtová, ředitelka školy

 

Sdílet
+ Přidat do Google kalendáře